Sieci troficzne

0
4431

Udostępniamy Państwu prezentację z Konferencji dotyczącej Stanu zasobów ryb oraz środowiska, która odbyła się w Koszalinie w dniu 17 maja 2018 r.

Naukowcy, szukający przyczyn złej kondycji ryb bałtyckich, podchodzą do tematu w różny sposób. Prezentacja Sieć troficzna na Bałtyku zaprezentowana przez Pana Jana Węsławskiego dotyczy stanu morskiego ekosystemu. Wskazano, iż dyskutowany problem kondycji ryb należy rozpatrywać już na poziomie mikroorganizmów oraz stanu wody. Dużym problemem jest ocieplanie się Morza Bałtyckiego, a co za tym idzie zmniejszanie ilości tlenu w strefach przydennych. Poszerzające się strefy beztlenowe w głębi Bałtyku stanowią poważny problem.

Bardzo ważnym czynnikiem dla kondycji ryb jest stan fitoplanktonu. Najbardziej wartościowym pokarmem w podstawie łańcucha pokarmowego ryb są okrzemki i tłusty zooplankton, które jednak występują w zimnej wodzie. Wraz ze wzrostem temperatury Morza Bałtyckiego maleje ilość najlepszego pokarmu, a rośnie ilość chudego fitoplanktonu, takiego jak wiciowce czy bruzdnice. W środowisku wodnym fosfor jest niezbędnym składnikiem w rozwoju fitoplanktonu, a zauważalny jest jego znaczący spadek w przeciągu zaledwie roku (zima 2014 i 2015). Warto również nadmienić, że jedynym gatunkiem pełniącym funkcję spulchniania, przewietrzania i mieszania gleby, oraz przyspieszania rozkładu szczątek roślin stanowi wieloszczet „dżdżownica morska”.

Reasumując, dla wysokiej produkcji pokarm w sieci troficznej powinien być dostępny, skoncentrowany oraz wartościowy.

[pdf-embedder url=”http://portalrybacki.com/wp-content/uploads/2018/06/2-Sieć_troficzna_17Maja_JMW.pdf” title=”2 Sieć_troficzna_17Maja_JMW”]